neděle 10. prosince 2017

Samaipata - džungle, kondoři a zachránci zvířat


Refugio

Refugio se nachází necelé tři kilometry od centra Samaipaty. Před 15 lety ho založila Švýcarka
Manu, která už zde zůstala. Je možné zde i pracovat jako dobrovolník, ale tím, že je Samaipata hojně navštěvována , je o práci v refugiu docela velký zájem. Ale i návštěva za to stojí. Refugio se stará o nemocná zvířata, která by v džungli nepřežila, nebo nalezená zvířata, která byla zachráněna před pašeráky.



La Yunga - Amboro Park - Helechos

Helechos

Park Amboró je od Samaipaty vzdálen asi dvě hodiny jízdy autem. Jako dopravu jsme v tomto případě zvolili taxikáře Antonia, který nás k místu dovezl a poté nás provedl cca dvou hodinovou cestou džunglí. Oblast se nazývá La Yunga a hlavním cílem jsou tzv helechos - stromy z období karbonu, které se na planetě vyskytovaly před cca 320 miliony let. Do parku Amboro se doporučuje jít jen s průvodcem. Je to opravdu džungle, cesty nejsou nijak označené a lehce se zde ztratíte. Agentur najdete mnoho zejména v Santa Cruz, ale i v Samaipatě. Pro fajnšmekry nabízejí i 30 denní přechod džunglí. Aldo z Argentiny, se kterým jsme v Samaipatě pomáhali , mi říkal, že v Amboro před několika lety zahynula výprava Čechů, že prý šli na vlastní pěst, ale nevím, ruku do ohně bych za tuto informaci nedala, ale asi bych se nedivila, jelikož každoročně patříme k nejčastějším dobrodruhům, kteří hrdinně zahynou v horách.

Park Amboro

Výlet za kondory


Kondor Andský


S Antoniem jsme se také dohodli na výletu za kondory, kteří hnízdí ve skalách. Tato túra je náročnější, vyjíždíte brzy ráno a ke skalám se jde cca 2 hodiny do prudkého kopce, ale stojí to za to. Tysonovi nebylo dobře, jely jsme jen ve dvou s Luckou, Češkou, se kterou jsem se náhodně potkala po 11 letech v Sucre. Přijela za námi do Samaipaty a tak jsme jely na holčičí výlet. Abychom zachytili kondory ještě u skal, museli jsme i s průvodcem vyjet už kolem páté ráno. Jednoho jsme viděli opravdu z blízka, byl to nádherný okamžik. Kondor Andský patří k největším ptákům na světě, rozpětí křídel dosahuje až 3 metrů a váží až 15 kilo.

Cestou ke hnízdu





Žádné komentáře:

Okomentovat