pondělí 25. září 2017

Bolívie: Uyuni - jízda po největší solné pláni světa



FOTOGALERIE

Ve dvě hodiny ráno opouštíme San Pedro a vydáváme se autobusem přes Andy do Bolívie, do
městečka Uyuni. Původně 9 hodinová cesta se prodlužuje o dvě hodiny. Hlavním důvodem není jen samotné stání na hranicích, ale také pokažený autobus, cca v 3700 m n.m...Dobrá nálada ale nikoho neopouští, řidič oslovuje přátelsky stařenky v krojích - "chicas" - holky a celým autobusem se řine vlna smíchu.

Opraveno, můžeme jet dál

Na hranicích s Bolívií musí každý projít kontrolou zavazadel. Naštěstí to jde docela rychle, stačí otevřít víko baťohu, celník na to mrkne vážným okem a je hotovo. Jídlo se neřeší, dokonce ani kola nemusíme vytahovat. No ale nejvíc nás dostala vedlejší místnost, kde se za pootevřenými dveřmi skrýval ping-pongový stůl a stolní fotbal....no hlavně to mít pěkně vybalancovaný :-)

Na hranicích každý dostává extra papírek s razítkem, což je stvrzenka na 30 denní pobyt.
Občané ČR můžou strávit v Bolívii max. 90 dní.
I když zde oficiálně platí bezvízový styk, tak to má malý háček v případě, že
plánujete strávit v Bolívii více než 30 dní. Poté si musíte na daném migračním úřadě zažádat o prodloužení na dalších 30 dní (maximálně tedy 2krát), o tzv. Visa de Objeto Determinado. Je to bezplatné, ale pokud byste tak neučinili, za každý den zaplatíte 20Bs, cca 60 korun, plus úřednické obstrukce....

Uyuni a Salar de Uyuni

Uyuni je nejbližší město od hranic z Chile. Vítá nás příjemnou atmosférou a levným ubytováním. Bolívie je asi třikrát levnější než Chile. Hned první den vyjíždíme na obhlídku tzv. Hřbitova vlaků.





Salar de Uyuni


Salar de Uyuni je největší solná pláň na světě, dříve byla jezerem. Je to opravdu dech beroucí místo (a to doslova, jelikož se nacházíme v 3663 m n.m.). Rozprostírá se na více než 10 500km2, svou velikostí ji můžeme přirovnat třeba k rozloze východních Čech.




Colchani


Druhý den vyrážíme na kole směrem do vesnice Colchani a poté dále na kole přes solnou pláň......
Před námi se objevuje nekonečná bílá solná plocha, pod námi až několik metrů navršené soli, sloučenin magnesia, draslíku, dusičnanů a ekonomicky důležitého lithia.
Dle odhadů je zde 9 000 000 tun lithia, celkově se v Bolívie nachází 43% světových nalezišť a většina právě na solné pláni.
Zase jsem píchla....už to holt chce nové gumy :-)
Včerejší večeře aneb dnešní oběd....

Bublající vřidélko


NASA využívá Salar de Uyuni ke kalibraci satelitů a měření vzdálenosti

Na této rozhlehlé pláni se nachází i několik malých ostrovů, např. Incahuasi - ostrov s devíti metrovými kaktusy. Pokud v Uyuni využijete služby některých cestovních společností, můžete se podívat i za plameňáky třeba k Laguně Colorada. Agentur je hodně, ale doporučuji vybírat obezřetně, cena za dvou až tří denní výlet není nejlevnější záležitost a bohužel se zde nachází i agentury, které poté mění podmínky....ale stačí projet pár referencí na TripAdvisoru a víte na čem jste....

Na kempování to není úplně ideální místo, za prvé se nedají do země zapíchnout kolíky, ale hlavně v noci přituhne. Pokud fouká vítr, můžete zažít až - 20°C mrazy.

Ale pokud toužíte po zážitku v místě, kde ani lišky nedávají dobrou noc, můžete využít luxusnější variantu - hotel. Populární je třeba Hotel de Sal Luna, nebo Palacio de Sal.













Žádné komentáře:

Okomentovat