v pozadí sopka Licancabur |
O Atacamě
Atacama se řadí mezi nejsušší oblasti na světě, v některých místech nepršelo přes sto let.
Rozléhá se od chilsko-peruánských hranic s celkovou délkou přes 1000km. Ač se jedná o velmi nehostinné místo, dokáže Vás odzbrojit svou krásou.
Je zdrojem nerostného bohatství, jako je sůl, měď, dusičnan sodný - známý pod pojmem chilský ledek, kvůli kterému se v 19. století vedla 2. tichomořská válka mezi Chile a peruánsko-bolívijskou konfederací. Chile vyhrálo a Peru spolu s Bolívií přišli o část svých území.
A co víc, Bolívie o přístup k Pacifiku.
Nachází se zde také obří měděný důl Chuquicamata, který je otevřen pro veřejnost a můžete tak nahlédnout do jeho obrovského chřtánu.
Atacama je také důležitým archeologickým nalezištěm informací o dávných dobách a obyvatelích.
Gigante de Atacama měří 120m, jeden z 5000 objevených geoglyfů v Atacamě. Tento obr byl vlastně takový astronomický kalendář. |
Stěžejním výjezdním turistickým místem do pouště je městečko San Pedro de Atacama.
San Pedro de Atacama |
Sídlí zde několik desítek agentur, přes které si můžete rezervovat jednodenní, nebo několikadenní výlet za dobrodružstvím. Strávili jsme zde celkově dva týdny, kdy jsme pomáhali v jednom kempu kousek od San Pedra. Podle mě je nejkrásnější Atacama na kole, no jak jinak ;-)
Biky se dají případně půjčit přímo v San Pedru, zde je pár tipů na výlety:
1.Valle de la Luna
Oprávněně jedno z nejnavštěvovanějších míst Atacamy. Hlavním turistickým lákadlem je odpolední návštěva, spojená se západem slunce. Ale je to místo, kde se dá klidně strávit celý den na kole.
Stačí mít jen dostatek vody a jídla. Valle de la Luna, neboli Měsíční údolí Vás uchvátí hned od začátku.
Hlavní vstup se nachází necelých 10 kilometrů od San Pedra, poté pokračujeme již samotným údolím. Nachází se zde několik zajímavých útvarů a odboček z hlavní cesty, jako je například Velká Duna, Amfiteátr, jeskyně, bývalý solný důl.....
Měsíční údolí |
Duna |
sůl nad zlato |
2.Valle de Marte - Údolí Marsu
Valle de Marte se nachází kousek za San Pedrem. Dá se zvolit pěší turistika, kolo, dokonce i jízda na koni.
Můžete si půjčit i snowboard, ale zážitek je hodně krátký, i když možná intenzivní v části, kdy se lopotíte ve 35°C na vrcholek duny...a to ještě v zimě :-)
Geologické složení, slaná voda a celkový reliéf se velmi, jak už název napovídá, podobá planetě Mars. NASA zde provádí kontinuální výzkum a zkoumá možnosti života závislé na vodě i bez ní.
Údolí Marsu |
cabaňeros |
Údolí Marsu
3.Laguna Cajar a Laguna Tebinquiche
V laguně Cajar se dá za poplatek cca 15 000 pesos vykoupat, ale cena (cca 600Kč) na osobu za ponoření do malého slaného jezera..... Jezero Tebinquiche je větší,ale koupání je kvůli chemickému složení zakázáno.
Kousek za San Pedrem se nacházejí ruiny starodávné vesnice Pukara de Quitor, kterou obývali původní lidé Atacamy tzv. Atacameňos, kteří se živili hlavně pěstováním kukuřice a chovem lam a alpak.
Pukara se nachází na strategickém, vysoko postaveném místě, obležená vysokými, nedostupnými skalami o celkové rozloze 24.000 m2, délce 200 m a šířce 120 m.
Roku 1540 byla Pukara objevena španělskými conquistory, v čele 100 členné skupiny byl Francisco de Aguirre. Atacameňos nikdy předtím neviděli koně, nebo zbraně...
Španělé s pomocí otroků z kmene Inků převzali nad touto vesnicí kontrolu. Poté bylo vybráno 300 hlavních postav vesnice a na Agirrův rozkaz jim byly useknuty hlavy, ty poté posazeny na kůly a rozestavěny podél pevnosti, aby zastrašily případné odpůrce. Přeživší lidé byli pokřtěni a dostali nová křesťanská jména. Pomalu, ale jistě se tak spolu s kmenem vytratil i jejich původní jazyk kunza.
Bohužel to není jediný případ počinu "vyspělé" civilizace při dobývání tohoto kontinentu.
Pukara de Quitor |
5. Za archeologickými nálezy do vesnice TULOR
Archeologické nálezy vesnice Tulor patří mezi nejdůležitější v Chile. První lidé zde žili před více než 2500 lety, celkově místo obývali po následujících 800 let. Vesnice byla sestavena z malých, hliněných, kruhovitých domečků, jejichž základy se dochovaly až do dnešní doby. Ve vesnici žilo přes 200 lidí, kteří se živili zemědělstvím a obchodem. Toto místo přináší první důkazy o vyspělosti kmene, na jehož území se dochovala i původní keramika.
V Tuloru jsem se setkali s moc příjemnou průvodkyní, výklad byl sice jen ve španělštině, ale dostali jsem i pár zajímavých tipů ohledně jedlých rostlin, včetně zkoušky bez následků :-)
replika původního obydlí |
zachované základy původního obydlí |
Lístky tohoto keře jsou přírodním zdrojem soli, moc dobré :-) |
6. Zeleným údolím - Quebrada del Diablo (Ďáblův chřtán), Tunel
Údolí se nachází hned za městem, stejným směrem jako leží Pukara. Cesta podél řeky vede na rozcestí, jedna se stáčí k tunelu a druhá část směřuje k Ďáblovu chřtánu. Vede tudy i cesta na vyhlídku neboli na mirador.
pohled na údolí vedoucí dále do pouště |
na druhé straně tunelu - zase jen poušť |
Atacama je úchvatné místo, i když hodně drsné. Všude jen písek, prach a nekonečná poušt'.
To sucho se vám dostane až pod kůži a hlavně na ni. Ale po dva týdny jsme mohli každý den pozorovat východ a západ slunce a úžasnou noční oblohu. Opouštěla jsem Atacamu s nostalgií, ale musíme dál, naše další cesta vede do Bolívie.
Žádné komentáře:
Okomentovat